su tesisatçısı logo

ARA 0(532) 695 83 60

İlk olarak termal kameraların su kaçağında nasıl kullanılacağını ve ne şekilde fayda sağlayacağını bilmek gerekir. Belirli ifadeler kapsamında su tesisatı temiz su kaçağının nasıl tespit edilip edilmediği açıklanabilir. Sıhhi tesisat kaçağı durumlarında yoğun bir şekilde kullanılan cihazlar arasında yer alan seçeneklerden biri de termal kameralar olarak belirtilmektedir. Ülkemizde termal kameraların su kaçağı tespiti işlemlerinde kullanılması akustik cihazlardan sonra ortaya çıkmıştır. İlk olarak dinleme cihazlarıyla bu hizmetler görülmeye başlamıştır.

Termal kameralar, hem soğuğa karşı hem de ısıya karşı duyarlı niteliklerdedir. Boru içerisinde aşırı soğuk bir su varsa ya da aynı şekilde sıcak su varsa ortam sıcaklığından ayrı algılandığından dolayı bir renk grafiği şeklinde borular ekranda görülecektir.

Bu canlı görüntü olmamakla beraber renklerden meydana gelen bir grafik türüdür. Sıcak su borusunu kapalı zeminlerde termal cihazlar fark edebilir. Aynı şekilde kaçağın görüldüğü bölgeden sıcak su çıkışını termal kameralar genelde algılayabilir. Termal kamera ile su kaçağı bulma işlemlerinde boruları görmeye imkan sağlandığından dolayı su kaçağını cihazla dinlemek işi kolaylaştıracaktır. Zaten su tesisatçısı olan ustalar, nereden boruların geçtiğini ve yoğunlaşması gereken kısımları anlayacaktır. Akustik cihazlar ile su kaçak tespiti de yapılabilir. Su kaçak tespiti için tercih edilen cihazlar belirli bir sistemde çalışmaktadır. Cihazların özelliği de akustik olarak tanımlanan insan kulağının duyamayacağı kadar hassas sesleri duyabilmeye imkan sağlamasıdır.

Teknisyenler, cihaza bağlı durumda olan kulaklık aracılığıyla suyun kaçak sırasında çıkarmış olduğu sesi dinlemektedir. Aynı zamanda cihaz üzerinde bulunan bar bölümü sızıntı sesiyle paralel şekilde çalışmaktadır. Cihazın üstünde görülen büyük rakamsal gösterge de mikrofonun o anda olduğu kaçağın sesini ufak rakamsal gösterge de kaçağın üstünden geçildiyse eğer bir önceki noktanın o anda dinlenilen noktadan çok daha gürültülü olduğunu belirtecektir. Profesyonel su tesisatçısı tarafından uygulamanın sabırla ve hassas bir şekilde gerçekleştirilmesinden sonra cihazla su kaçak tespiti başarılı sonuçlarla giderilecektir. Sizler de Ataşehir ilçesi sınırları içindeyseniz ve Mevlana mahallesinde ikamet ediyorsanız eğer bu hizmetlerden gönül rahatlığıyla fayda sağlayabilirsiniz.