su tesisatçısı logo

ARA 0(532) 695 83 60

Temiz su tesisatı kaçaklarında gözle görülebilecek bazı belirtiler söz konusudur. Su tesisat kaçağı yani o dairenin su saatinden itibaren musluklara doğru dağılan borular üstünde görülecek basınçlı su kaçağından ibarettir. Yerinde inceleme yapılarak mevcut kaçağın tesisat tarafından kaynaklandığını karar verilmesi daha doğru olacaktır.

Ancak standart belirtileri eğer basınçlı sularda su kaçağı görülüyorsa alt katlara damlama devamlı olur ve hiç kesilmeden devam edebilir. Aynı şekilde geç saatlerde şebekede bulunan su kullanımı az olacağı için tesisatta bulunan su basıncı da gündüz vakitlerine kıyasla daha fazla olacaktır. Su kaçağı tespiti işlemlerinde bu detaylar da büyük önem taşımaktadır.

Bu tür durumları istisna ederek gece vakitlerinde alt katlara su damlama durumu artabilir. Özel olarak geliştirilmiş cihazlar, su tesisat kaçağını noktasal anlamda belirlemektedir. Gereksiz kırma işlemleri olmadan sorun çözülecektir. Yasal bir şekilde daire sahibi de bina yönetiminde özel bir uygulaması bulunmuyorsa kendi dairesine olan sorunu kendi cebinden karşılamak durumda kalacaktır. Mağdur olan kişiler, su tesisatçısı getirilen dairenin ilgilenmemesi durumunda ilgili kurum ve kuruluşlara şikayetlerini belirtebilir. Pis ve atık su hatlarında bulunan kaçakların da bazı belirtileri söz konusudur. Bu konuda da bilgilenmeniz kesinlikle ideal olacaktır. Lavabo, küvet ya da klozet gibi atık su giderlerinde boru hatlarında bulunan su kaçakları, bazen alt katlara daha çok, bazen de ufak sızıntı olarak kendisini belli etmektedir.

Bazı zamanlarda damlama durumu tamamen yok olabilir. Temiz su tesisatlarında bulunan kaçakların tam tersine herhangi bir kesilme olmadan damlama halinde görülmeyebilir. Profesyonel su tesisatçısı olarak görev alan personeller, bu konuda doğru tanımlamaları ve tespitleri yapmak durumundadır. Atık su hatlarında görülen su kaçaklarını termal kameralar ve kanal içi görüntüleyebilen kameralarla tespit gerçekleştirilebiliyor. Boru içi görüntüleyen kameraları hastanelerde bulunan endoskopi cihazlarına da benzetebilirsiniz.  Bu kameralar, boru içerisinde ilerlemekte ve contasız boruları, eğimsiz şekilde yapılan PVC boruları, çatlak ya da kırıkları da görmek için imkan sağlamaktadır. Sizler de tüm bu işlemlerden faydalanmak istiyorsanız Yeni Sahra mahallesine ve tüm Ataşehir bölgesine sunulan hizmetlerden talep edebilirsiniz.